Recenze knihyVýživa

Čistý jako clean – recenze knihy

Ondřej Klein


Tato kniha je velice zajímavým počinem od doktora Alejandra Jungera, který vystudoval medicínu v domovské Uruguayi a následně pokračoval v postgraduálním studiu v New Yorku, kde také začal pracovat v místní nemocnici. Začal mít problémy se zdravím, a jelikož západní medicína, tak jak ji znal, mu nedokázala pomoci, začal hledat odpovědi v tradičním lidovém léčitelství. Pokud rádi hledáte a zkoušíte na sobě různé programy, tak by vás tato kniha mohla oslovit. Ostatně je dost nabitá kvalitními informacemi, zkušenostmi pacientů, Alejandrovou osobní zkušeností a nabízí jiný úhel pohledu, což je přesně to, co v životě potřebujeme, abychom se dokázali odprostit od tunelového vnímání světa. Po případném absolvování programu si třeba můžete říct, že jste se zapojili do řady vedle takové Gwyneth Paltrow, nebo snad celé redakce magazínu Vogue. Pojďme nahlédnout pod pokličku Alejandrovy knížky.

Na úvod knihy se seznámíte s příběhy osobností, které si prošly programem Clean a věřím, že vás kniha začne i více zajímat. Seznámíte se rámcově s tím, co to ten Clean vlastně je. Potvrdíte si, nebo zjistíte, že současný západní styl života není přirozený a nese s sebou mnoho nebezpečí v podobě nepřirozené stravy, stresu a toxické zátěže. V Clean testu se dozvíte, jestli jste vhodným kandidátem pro absolvování, nebo jste dokonale zdraví.

Doktorova cesta

Na doktorovu cestu, jak sám Alejandro označil tuto kapitolu, se vydáte zjistit, jaký příběh stojí za zrodem tohoto plánu. Dozvíte se, jakými zdravotními problémy Alejandro trpěl a jak ho jeho životní cesta zavedla do Indie pomocí školy meditace a co ho vedlo k tomu, že vytvořil program Clean.

Ve znamení toxicity se nesou další ubíhající řádky před očima, abyste se dozvěděli, odkud pochází hlavní zdroje toxinů. Průměrný Američan je každý den vystaven skoro tisícovce potencionálně škodlivých látek, hrozné číslo, že? Myslím, že my Evropané na tom budeme dost obdobně. Zjistíte, proč už nikdy nebudete na deodoranty a antiperspiranty koukat stejnýma očima a jejich použití si příště rozmyslíte. Bohužel je smutnou pravdou, že ve vodě se vyskytují v malých koncentracích zbytky antibiotik, antikoncepce a odpadních produktů zemědělské výroby jako jsou herbicidy a pesticidy. Hlavně z těchto důvodů je velice populární domácí filtrace vody, například v podobě reverzní osmózy filtračních baterií. Mezi další zdroje toxinů patří třeba oblečení, prostředí, ve kterém žijeme a kvalita ovzduší. Na jaké toxiny byste si měly dát pozor v potravinách a proč, odpovídají svižně další stránky. Autor se zaobírá syrovou a živou stravou a jejich vlivem na organismus a odpovídá na otázky spojenými s četností jídel a jejich kvalitou.

O vlivu toxinů na organismus a za co vše bychom mohli toxiny vinit se dočtete v páté kapitole. Autor zde zmiňuje i dle jeho názoru hlavní látky, které jsou v lidské výživě nedostatečné a jsou jimi hořčík, vitamin D a jód. Na popisu vztahu globálních problémů s dopadem na planetu nám autor vysvětluje jaký dopad má nedostatečná hydratace organismu, kde se berou střevní záněty a třeba co jsou to kvantové toxiny. Opět je na scéně důležitost zdraví mikrobiomu, tedy naším druhým mozkem alias bakteriálním osídlením našich střev. Autor se zmiňuje hlavně o tom, jaké dopady má špatná strava na složení mikrobiomu a jejího vlivu na náladu a celkovou psychickou pohodu.

Dále se již seznámíme s programem Clean, který využívá efektivní metody lidského organismu pro detoxikaci a pracuje s tématem očistné kůry. Kniha se vás snaží dostat do správného nastavení mysli, abyste byli v programu úspěšní. Seznámíte se s povolenými a nepovolenými potravinami, tekutinami a doporučenými tělesnými aktivitami, například v podobě meditace. V této poslední třetině knihy jsou veskrze poskytnuté informace k absolvování programu Clean.

V jedné z posledních kapitol se autor zmiňuje o očistné kůře v případě kardiovaskulárních onemocnění. A jak pomocí Cleanu dosáhnout zlepšení zdravotního stavu.

Ke konci publikace se nachází spoustu receptů, které vás inspirují k zajímavým pokrmům. Inspirace je zde široká, čekejte spíše recepty s mořskými plody a různými saláty a variacemi vegetariánských pokrmů, jelikož Clean zakazuje mléčné výrobky, většinu masa a třeba i vejce.

Na konci knížky se dozvíte, jakým toxinům se nevědomky vystavujete podle kontaktu s produktem obsahujícím daný toxin. Za jednu ze stěžejních informací v této knize považuji vybraný seznam léků a seznam vitaminů a minerálních látek, na které mají léky negativní vliv tím, že dochází ke zvýšenému vylučování těchto látek a je nutný zvýšený příjem.

Můj osobní dojem z knihy je docela zkreslený. Na jednu stranu se jedná o zajímavou knihu, která poskytuje kvalitní informace a na straně druhé je kniha promíchaná osobní zkušeností autora s detoxikačními půsty, procedury a Ajurvédským léčitelstvím. Netvrdím, že je to špatně, jen mi chybí užší souvislosti a spojení s vědeckým podkladem (odpoví na otázky – Co? Jak? Proč?). Samozřejmě, že lidová léčitelství po celém světě jsou mnohem komplexnější a ve spoustě případů, kde selhala západní medicína, tak léčitelství uspěje. Logicky i naopak :). Je potřeba ještě ujít dlouhou cestu, abychom porozuměli komplexně funkcím lidského organismu a interakcím s potravou a environmentálními vlivy. Osobně bych program prozatím nechtěl absolvovat, nemám k tomu důvod a možná hraje roli i jistá skepse, přenechám možnost absolvování třeba Gwyneth Paltrow, jenž se po absolvování programu cítila naprosto úžasně. Nejspíše proto, že jednoduše změnila svůj životní styl k lepšímu, a ne kvůli Clean programu. Každopádně se jedná o zajímavou publikaci.

www.thecleanprogram.com

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *