Uncategorized

Zamyšlení nad životním stylem

Ondřej Klein


Ještě nikdy v lidské historii jsme se neměli lépe. Potraviny jsou dostupné v hojné míře téměř všem. Zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni, avšak čím dál více trpíme nemocemi, které jsou zapříčiněny špatným životním stylem. Díky globalizaci a čilému obchodnímu ruchu máme nepřeberné možnosti v nákupu jídla, od tolik v poslední době oblíbeného avokáda po speciality asijské, čínské nebo indické kuchyně. Stále si však na populační úrovni vybíráme zdroje potravy, které neprospívají našemu zdraví, ba spíše naopak mu škodí.

V České republice je zhruba čtvrtina žen a mužů obézních. Nadváha je problémem pro více než 50 % populace středního věku. Nejvýraznější je nástup obezity ve vyspělých zemích, proto třeba Spojené státy americké mají obrovský problém s obezitou a s tím spojenými nemocemi („Nadváha a obezita, SZÚ“, b.r.).

Zdravotní komplikace nabalující se na obezitu a sedavý životní styl s sebou nesou výrazné snížení kvality života. Jednou z největších zdravotních komplikací, které se dá předcházet, je cukrovka, a to zejména II. typu. V České republice je přibližně 750 000 diagnostikovaných „cukrovkářů“, spousta lidí má tzv. prediabetes, což je stav inzulinové rezistence předcházející vzniku cukrovky II. typu. Ročně se na léčbu cukrovky vydá 22 mld. korun, které by mohly být použity na jiných místech, pokud by se podařilo tento trend zvrátit. Mezi zdravotní komplikace spojené s cukrovkou patří například oslepnutí, selhání ledvin a ztráta končetiny. Pokud trpíte cukrovkou, tak je téměř o polovinu vyšší riziko, že budete mít srdeční problémy. Mnozí z vás si jistě řeknou, že jsou mladí a netýká se jich to. Teď možná ne, ale co za deset, dvacet nebo třicet let? Cukrovku II. typu mají diagnostikovanou čím dál mladší lidé, stejně tak i věková hranice srdečních příhod se výrazně posouvá. Prevence je celkem jednoduchá a účinná. Většina dalších příspěvků se bude týkat témat civilizačních onemocnění, jak jim předcházet, zmírňovat jejich zdravotní dopady a částečně léčit. Vezměte své zdraví do vlastních rukou a starejte se o něj, jelikož se zhoršováním zdravotního stavu klesá i celková kvalita života a s tím souvisí spoustu omezení („Tisková konference ke Světovému dni diabetu 2013, SZÚ“, b.r.).

Metabolický syndrom je definován jako výskyt alespoň tří z pěti rizikových faktorů. Jakmile člověk začne mít problémy třeba s inzulinovou rezistencí nebo cukrovkou je daleko větší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních onemocnění, jako je třeba Alzheimer. Mezi rizikové faktory metabolického syndromu patří (Alberti et al., 2009):

  • Obvod pasu (>102 cm u mužů, >88cm u žen)
  • Triglyceridy (> 1,7 mmol/l) – „tuky v krvi“
  • HDL (< 1,0 mmol/l u mužů, < 1,3 mmol/l u žen) – „dobrý cholesterol“
  • Krevní tlak (> 130/85 mmHg)
  • Glykémie na lačno (≥ 6,1mmol/l) – „cukr v krvi“

Pokud znáte svoje výše zmíněné hodnoty, tak si snadno dokážete určit, jaká rizika vám hrozí. Existuje další řada faktorů, které ovlivňují náš život, více se o tom můžete dočíst třeba v e-booku a nebo v dalších článcích. Život lidského druhu se za posledních několik stovek let dramaticky změnil, ale náš genom zatím ne. Naše geny prahnou po pohybu, po dostatku spánku a po kvalitní stravě. Tím, že tato privilegia genům odpíráme, vznikají tzv. nemoci z nesouladu. Pojem nemoc z nesouladu znamená, že nežijeme tak, jak by si naše geny přály.

Ale abych nedělal jen bububu, tak se dočtete, jak tomu všemu lze předejít, zastavit a někdy dokonce i zvrátit. Třeba pohyb tomu jednoznačně napomůže, ten je důležitou složkou životního stylu, příznivě ovlivňuje například oběhový systém a dokáže ušetřit srdíčku spoustu práce.

Pevně věřím, že po přečtení článku jste získali malý vhled do problematiky civilizačních onemocnění. Určitě je dobré jim předcházet, než se s nimi pak v budoucnu potýkat, trošku jste se zamysleli nad tím, jak vlastně žijete, a napadlo vás, co můžete udělat pro zlepšení svého zdraví.

Jakými tématy se budou zaobírat další články?

  • Výživou obecně
  • Alternativními přístupy k výživě
  • Sportovní výživou
  • Doplňky stravy
  • Regenerací těla i ducha
  • Civilizačními onemocněními
  • Hubnutím obecně
  • Budováním svalstva
  • Sportovním tréninkem

Sejdeme se brzo společně nad dalším článkem. Pokud cítíte, že by informace, které jste se dočetli zajímali i přátele, tak budu rád za sdílení na „fbíčku“ a „twítnutí“ na twittru. Díky za přečtení!

Zdroje:

Alberti, K. G. M. M., Eckel, R. H., Grundy, S. M., Zimmet, P. Z., Cleeman, J. I., Donato, K. A., … Smith, S. C. (2009). Harmonizing the Metabolic Syndrome A Joint Interim Statement of the International Diabetes Federation Task Force on Epidemiology and Prevention; National Heart, Lung, and Blood Institute; American Heart Association; World Heart Federation; International Atherosclerosis Society; and International Association for the Study of Obesity. Circulation, 120(16), 1640–1645. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.109.192644

Nadváha a obezita, SZÚ. (b.r.). Získáno 19. duben 2016, z http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/nadvaha-a-obezita-1

Tisková konference ke Světovému dni diabetu 2013, SZÚ. (b.r.). Získáno 8. únor 2017, z http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/tiskova-konference-ke-svetovemu-dni-diabetu-2013

 

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *